Program List
News Music Arts Science

 

News & Public Affairs News & Public Affairs

Advocating for Justice
Hosted by Arthur Schwartz Wednesdays 5.00- 6:00pm

Audiophiles
Hosted by Students at CUNY Craig Newmark Graduate School of Journalism

Beyond the Pale
Hosted by Rafael Shimunov, Shoshana Brown Fridays

Black Agenda Radio
Hosted by Margaret Kimberley Thursdays 6:00 - 7:00pm

Black Star News
Hosted by ​Milton Allimadi, Colin Benjamin Tuesdays 3:00 - 4:00pm

Breakthrough News Radio
Hosted by Eugene Puryear, Rania Khalek, and Kei Pritzker Mondays 6pm

Building Bridges
Hosted by Mimi Rosenberg and Ken Nash Mondays 7:00pm - 8:00pm

Capitalism, Race & Democracy
Hosted by Pacifica Radio Collective Mondays 4:00 - 5:00pm

Chris Hedges Report
Hosted by Chris Hedges Wednesdays 4:00 - 4:30 pm

City Hall Rally
Hosted by

City Watch
Hosted by Jeff Simmons, Carlos Menchaca Thursdays 5:00 - 6:00pm

Clearing The Fog
Hosted by Dr. Margaret Flowers Tuesdays 6:00-7:00pm

CODEPINK Radio
Hosted by CODEPINK Team Members Fridays 10:00am - 11:00am

CounterSpin
Hosted by Janine Jackson Fridays 6:00pm - 6:30pm

Covert Action Bulletin
Hosted by Rachel Hu, Chris Garaffa Wednesdays 9:00am - 10:00am

Daniel Ellsberg Collection
Hosted by WBAI Radio

Deadline NYC Rebroadcast
Hosted by 6pm Sundays

Deadline NYC: Tales of New York From a Veteran Reporter
Hosted by Tom Robbins Mondays 5:00 - 6:00pm

Democracy Now!
Hosted by Amy Goodman and Juan Gonzalez Monday - Friday 8:00am - 9:00am

Democracy Now! Afternoon Edition
Hosted by Amy Goodman and Juan Gonzalez Monday - Thursday 12:00 - 1:00pm

Economic Update
Hosted by Prof. Richard D Wolff Wednesdays 4:30 - 5:00pm

Education at the Crossroads
Hosted by Basir Mchawi Thursdays 8:00pm - 9:00pm

Electronic Intifada
Hosted by Nora Barrows-Friedman, Ali Abunimah Wednesdays 6-7pm

Equal Rights and Justice
Hosted by Mimi Rosenberg Thursdays 9:00-11:00am

Feature
Hosted by

First Voices Radio
Hosted by Tiokasin Ghosthorse (Founder, Host and Executive Producer), Liz Hill (Producer) Thursdays 4:00 - 5:00pm

From The Streets
Hosted by Bob Law Saturdays 11am - Noon

Fund Drives
Hosted by All WBAI Producers

Good Morning Nueva York
Hosted by King Downing Mondays 6:00-7:00am

Grayzone Radio
Hosted by Max Blumenthal Fridays

Haiti: Our Revolution Continues
Hosted by Dahoud André, Dr. Mamyrah Dougé Saturdays 4:00-5:00pm

Heavy Waits
Hosted by Nasheet Waits

Housing Notebook
Hosted by Scott Sommer and Vajra Kilgour Monday, 8:00pm -9:00pm

Howard Zinn Celebration
Hosted by

In Other News
Hosted by Geoff Brady Thursdays 2:00am - 3:00am

International Court of Justice
Hosted by

Jimmy Dore Show
Hosted by Jimmy Dore Thursday and Friday 12:00 - 1:00am

Joy of Resistance
Hosted by Fran Luck Thursdays 11:00am - 12:00pm

Katie Halper Show
Hosted by Katie Halper Wednesdays 3:00 - 4:00pm

La Voz Latina
Hosted by Daniel Vila Monday 12:00 - 1:00am

Law and Disorder
Hosted by Michael Smith and Heidi Boghosian Monday 11:00am - 12:00 pm

Law of the Land with Gloria J. Browne-Marshall
Hosted by Gloria J. Browne-Marshall Tuesday, 9:00am - 10:00am

Letters and Politics
Hosted by Mitch Jeserich tues, wed, thurs

Live On The Fly
Hosted by Randy Credico Fridays 3:00 - 4:00pm

Living for the City
Hosted by Michael G. Haskins Wednesdays 11am - Noon

LOL: Left On Left
Hosted by ​Professor Jeremy Kuzmarov, Craig “Pasta” Jardula Tuesdays

Max Politics
Hosted by Ben Max Fridays 5:00 - 6:00pm

News Special
Hosted by

On the Count - The Prison And Criminal Justice Report
Hosted by Andre Ward, Harmony Hope, Marilyn Mateo, Jamel Bellamy Saturdays 10:00am - 11:00am

On The Ground: Voices of Resistance from the Nation's Capital
Hosted by Esther Iverem Friday 12:00-1:00pm

Out-FM
Hosted by OutFM Collective Tuesdays 8:00pm - 9:00pm

Project Censored
Hosted by Mickey Huff, Eleanor Goldfield Wednesdays 10:00am - 11:00am

Que Pasa, Long Island: The Story of the Secatogue NIne.
Hosted by Mario Murillo

Ralph Nader Radio Hour
Hosted by Citizen Crusader Ralph Nader with Steve Skrovan and David Feldman Saturdays 5:00-6:00 pm

Resistance Radio
Hosted by John Kane Thursdays 3:00 - 4:00pm

Revolutions Per Minute (RPM)
Hosted by RPM Collective Tuesdays 7:00-8:00pm

Shortwave Report
Hosted by Dan Roberts

So. Africa v. Israel
Hosted by WBAI Radio Saturday

Sojourner Truth
Hosted by Margaret Prescod Tuesdays

Speaking Truth To Power
Hosted by Charles and Inez Barron Friday 5:00-6:00 pm

Special
Hosted by

Talk Out of School
Hosted by Leonie Haimson, Dan Alicea Saturdays 1:00-2:00pm

The Indypendent News Hour
Hosted by John Tarleton, Amba Guerguerian Tuesdays 5:00 -6:00pm

Trauma Code
Hosted by Dr. Simon Fitzgerald, Dr. Cassandra Raphael Mondays 2:00pm

Vantage Point
Hosted by The Professor: Dr. Ron Daniels Mondays 3:00-4:00pm

Voices of Resistance: A Collective of Women Fighters
Hosted by Lucy Pagoada-Quesada and Andreia Vizeu Sundays 12:00 - 1:00pm

WBAI Evening News
Hosted by WBAI newsroom

WBAI News Roundup
Hosted by Paul DeRienzo

WBAI News Special
Hosted by

What's Going On!
Hosted by Tuesday-Friday 6:00-800 am

What's Going On! Friday
Hosted by Johanna Fernandez Friday 7:00 - 8:00 am

What's Going On! Monday
Hosted by Bob Hennelly Mondays 7:00 - 8:00am

What's Going On! Thursday
Hosted by Felipe Luciano Thursdays 7:00 - 8:00am

What's Going On! Tuesday
Hosted by Guest Hosts Tuesdays 7:00 - 8:00am

What's Going On! Wednesday
Hosted by Linda Sarsour Wednesdays 7:00 - 8:00am

What's Happening
Hosted by Ralph Poynter, Betty Davis Wednesdays 8:00 - 9:00pm

What's The Frequency, Kenneth?
Hosted by Paul Fischer Friday 1:00- 2:00am

 

Music Music

Afrobeat Radio
Hosted by Wuyi Jacobs, Akenataa Hammagaadji Wednesdays 10:00pm - Midnight

Burn Baby Burn/Clappers
Hosted by Lister Hewan-Lowe Thursdays 3:00am - 5:00am

Con Sabor Latino
Hosted by Nando Albercicci Sundays 3:00pm - 6:00pm

Everything Old is New Again
Hosted by David Kenney Sundays 10:00pm-12:00am

Folk Radio
Hosted by Folk Radio Collective Thursdays 10:00pm - Midnight

Folk Radio Rewind
Hosted by Folk Radio Collective Tuesdays 5:00-7:00 am

From The Soundboard
Hosted by Reggie Johnson Tuesdays Midnight - 2:00am

From The Soundboard Rewind
Hosted by Wednesdays 5:00 -7:00 AM

Haitian All-StarZ Radio
Hosted by DJ Hard Hittin Harry, DJayCee, Only One Pro, and MC Dred­-I Tuesdays 2:00 - 4:00am

K Wave Again
Hosted by Sundays 1am

K-Wave
Hosted by Emerson Unger Saturdays 8:00 - 10:00 pm

La Nueva Alternativa Latina
Hosted by Ruben + Angel Lopez Mondays 1:00am - 3:00am

Labbrish
Hosted by Habte Selassie Saturday 2:00am - 5:00am

Latin Roots
Hosted by Felipe Luciano, Felipe Luciano Jr. Saturday 2:00 - 4:00pm

Laughing On Sunday Morning
Hosted by Sundays 4:00 - 7:00 am

Midnight Ravers
Hosted by Terry Wilson, Shawn Rhodes, Nate Walker, Sir Eccleston, Sharon Gordon, Isaac Fergusson, Kwame Heshim Friday Evenings 12:00am - 2:00am

Morning Irsay
Hosted by James Irsay Sundays 9:00 - 11:00am

Soul Central Station
Hosted by Tony Ryan Saturday 10:00pm - 1:00am

Sweet Spot
Hosted by Baby K aka Kelly Webb + Kyle McNeill Tuesday 10pm-Midnight

 

Arts & Culture Arts & Culture

A Mansion for the Rat
Hosted by Ann-Marie Hendrickson Tuesday Midnight - Wednesday 1:00am

All Mixed Up
Hosted by Peter Bochan Saturdays 6:00pm - 8:00pm

Any Day
Hosted by David Rothenberg

Any Monday
Hosted by David Rothenberg Mondays 9:00 -11:00am

Any Saturday
Hosted by David Rothenberg Saturdays 8:00am - 10:00am

Any Saturday on Any Sunday
Hosted by David Rothenberg Sundays 12:00 -2:00pm

Arts Express
Hosted by Prairie Miller, Jack Shalom Wednedays 9:00 - 10:00pm

Arts Special
Hosted by

Back of the Book
Hosted by R. Paul Martin & Pickles of the North Saturday 5:00am - 6:00am

Backstage Stories
Hosted by Marcia Pendelton Thursdays 9:00-10:00 pm

Best of Malachy
Hosted by

Cat Radio Cafe
Hosted by Janet Coleman and David Dozer Tuesdays 9:00pm- 10:00pm

Celebrating Irsay All Day All Night
Hosted by James Irsay

Dreamleapers
Hosted by Harriette Cole Saturdays 11:00 - 12:00pm

Dustbin of History!
Hosted by Max Schmid and Ann Marie Hedrickson Wednesday 1:00 - 3:00am

Everything Old is New Again - Again!
Hosted by David Kenney Saturdays 6:00 - 8:00am

Golden Age of Radio
Hosted by Max Schmid Sundays 8:00pm - 10:00pm

Hour of The Wolf
Hosted by Jim Freund Mondays 9:00 - 10:00pm

Latin Roots Re-broadcast
Hosted by Felipe Luciano

Leonard Lopate at Large
Hosted by Leonard Lopate Monday - Friday 1:00 - 2:00pm

More Mixed Up
Hosted by Sundays 3:00 am

Niteshift
Hosted by Mike Sargent Monday 10pm - Midnight

Radio Forum
Hosted by Various

Radio Free Eireann
Hosted by Malachy McCourt and John McDonagh Sundays 11:00am - 12:00

Radio GBE - NYC
Hosted by Imhotep Gary Byrd Friday 7:00pm - 9:00pm

Radio GBE: Soul Travel Experience
Hosted by Imhotep Gary Byrd Fridays 9pm

ReelWorld
Hosted by Mike Sargent Friday 6:30-7:00pm

Robyn's Place
Hosted by Robyn Holden

Sexual Abolitionist
Hosted by Frenchie Davis Saturdays 12-1:00 pm

The Harlem Connection
Hosted by MamaSoul and The L.A.W. Fridays 10 PM - Midnight

The Poet and The Poem from the Library of Congress
Hosted by Grace Cavalieri, host with Mike Turpin producer Mondays

The Wildcard
Hosted by The Joker Thursday 12am-2am

WBAI Playhouse
Hosted by WBAI Saturdays 8:00 - 10:00 pm

 

Science & Health Science & Health

Aware Show
Hosted by Lisa Garr, Executive Producer Gina M. Salvati, Producer Joyce Walker Weekdays 5:00-6:00am

Eco-Logic
Hosted by Ken Gale, Donna Stein, Sally Gellert, Charlie Olsen Wednesdays 10:00am - 11:00am

Exploration
Hosted by Michio Kaku Tuesdays

Green Street
Hosted by Doug and Patti Wood Fridays 2:00 -3:00pm

Heart of Mind
Hosted by Kathryn Davis Fridays 11am - Noon

Mind Field
Hosted by Dr. James C. McIntosh and Richardeanea Theodore

Off the Hook
Hosted by Off The Hook Collective Wednesday 7:00pm - 8:00pm

Quantum Medicine
Hosted by Dr. Kamau Kokayi + Ausarayah Kokayi Tuesdays 2:00 - 2:30pm

Take Charge of Your Health
Hosted by Corinne Furnari, Carol Petersen Thursdays 2:00 - 3:00pm